Časopis pro ženy Lady.cz vydává W.D.A. Czech, s.r.o.
vydává W.D.A. Czech, s.r.o.
  • Najdete nás i na

Vlasy s věkem řídnou, ztrácejí barvu a vitalitu a narovnávají se

Nikdy nemá člověk vlasy tak zdravé a husté jako na konci puberty. Právě během pohlavního zrání se vlasy zahustí, neboť vlasové cibulky tvoří chlup nejsilnější, nejzdravější a nejtmavší.

Vlasy s věkem řídnou, ztrácejí barvu a vitalitu a narovnávají se (Shutterstock)

Poté už na člověka čeká jen řídnutí, blednutí, šedivění a dokonce i narovnávání vlasů. Ačkoli to částečně řídí genetika a lidé se v tom mezi sebou liší, mnohé lze ovlivnit stravou a pohybem. 

„Tak jako u jiných aspektů těla a života, platí i u vlasů, čím vyváženější a pestřejší strava, čím méně stresu a více pohybu, tím vypadají vlasy mladistvěji a zdravěji,“ tvrdí tricholog Iain Sallis v rozhovoru pro deník The Mail.

Zásadní je dobrá strava, která vyživuje pokožku a také vlasy. Ty jsou tvořeny keratinem a dalšími bílkovinami. Vlasová cibulka také produkuje melanin, barvivo, a mazové látky, které vlasy udržují v dobrém stavu. Vlivem stárnutí celého organismu a degradací buněk samozřejmě dochází k úpadku i u vlasů. Blednou, řídnou, jsou slabší a také rovnější.

Člověk má na hlavě asi 120 tisíc vlasových cibulek. Někdo víc, někdo míň. V pubertě dosáhnou produkčního maxima a vlasy jsou nejhustší a v nejlepší kondici. Ale někdy také nejmastnější. Nejen pleť má v tomto období sklony k uhrovitosti nadměrnou produkcí mazu, ale i vlasové cibulky produkují mnoho olejů. Ty ale vlasům prospívají, i když mastná hlava estetická není.

Poté dostávají vlasy většinou největší ránu. Mladí lidé rádi experimentují i se svým vzhledem, tak se barví, odbarvují, žehlí, pořizují si dredy. Vlasy jim rostou velmi rychle, asi jeden a půl až dva centimetry za měsíc. A jsou stále vitální. Jenže už pomalu začínají řídnout. A tak v polovině třicátých let života najednou lidé projedou rukou na hlavě a postesknou si, že už to není, co to bývalo. Začnou se objevovat šediny a od dvaceti do pětatřiceti let ztratí hříva asi kolem dvaceti procent svého objemu. Pak už řídnou v míře tři procenta za rok.

Vlasy také přicházejí o barvivo, snáze se vybělí sluníčkem a některé přijdou o melanin úplně. Zešediví. Melanin dává vlasům také pružnost, proto jsou šediny hrubší a méně poddajné. Vlasy nejvíce zřídnou po padesátce, mužům i ženám, vlivem snížení hladiny pohlavních hormonů. A po šedesátce se nebývale narovnají i jedincům, kdo je mívali jinak velmi kudrnaté.

Řídnutí vlasů a zhoršení kondice urychlují také obezita, nezdravé cévy a srdce, nadbytek cholesterolu v krvi. A i když můžou pomoci léky, jejich vedlejšími účinky jsou často právě zhoršení kvality vlasového porostu. Proto platí, kdo chce mít zdravé a mladistvé vlasy do vysokého věku, musí být stále zdravý stravou a pravidelným pohybem.

„Výzkum dokazuje, že naše strava je stále bohatší na sacharidy, jak stárneme, protože starší lidé snáze takové potraviny připraví a požvýkají. Ale vlasy potřebují dostatek bílkovin, aspoň vajec a ryb, aby mohly vznikat a být stále silné a zdravé,“ vysvětluje doktor Salllis.

Lady.cz(famous)

 

Ohodnotit
(2 )
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte a pokud nemáte heslo prosím zaregistrujte se"

Internetový magazin pro moderní ženy s tématy z oblasti krásy, zdraví, rodiny, vztahů, nakupování a mnoho dalšího.

Užitečné informace, rady a návody pro všechny, které chtějí být v obraze.

Facebook

Lady můžete najít rovněž na oblíbeném Facebooku. Neváhejte a zařaďte se mezi ty, kterým už se naše stránky líbí:

Internetový magazin pro moderní ženy s tématy z oblasti krásy, zdraví, rodiny, vztahů, nakupování a mnoho dalšího.

Užitečné informace, rady a návody pro všechny, které chtějí být v obraze.


Facebook

Lady můžete najít rovněž na oblíbeném Facebooku. Neváhejte a zařaďte se mezi ty, kterým už se naše stránky líbí: