Časopis pro ženy Lady.cz vydává W.D.A. Czech, s.r.o.
vydává W.D.A. Czech, s.r.o.
  • Najdete nás i na

Fakta a mýty o atopii

Atopickou dermatitidou trpí stále více lidí. Během posledních 20 let se počet nemocných téměř ztrojnásobil a dle odborníků se v budoucích letech situace ještě zhorší.

Ať už atopie trápí vás, nebo někoho z okruhu vašich nejbližších, jistě se vám budou hodit následující informace. O onemocnění totiž koluje řada nepřesných a nepravdivých tvrzení – v tomto článku se dočtete většinu nejpodstatnějších věcí.

Atopická dermatitida a dědičnost

Opravdu je atopie dědičná? Bohužel ano. Pravděpodobnost, že dítě onemocnění zdědí, je poměrně vysoká. Konkrétně jde o cca 40 % v případě jednoho z rodičů a cca 60 % v případě obou rodičů. Pokud jsou vaše rodiče atopici, je velmi pravděpodobné, že po nich atopii zdědíte.

Ohrožené věkové skupiny

Ačkoliv se atopický ekzém projevuje u většiny nemocných již v dětství a postupně odezní, není pravda, že se nemůže objevit až v dospělosti a trvat po celý život. Někteří jedinci se setkají se „spouštěčem“ až v pozdějším věku. Jindy se atopie projeví v prvních měsících života, aby na mnoho dlouhých let zcela zmizela, a nakonec se projevila až kolem 20. až 30. roku života.


Čokoláda a další problémové potraviny

O čokoládě se tvrdí, že jde o jeden z nejhorších alergenů… Skutečnost je přesně taková. Osoby trpící atopickým ekzémem by se měli této oblíbené pochoutky zříct. Navíc nejde o zdaleka jediný alergen – ke zhoršení pokožky může vést také konzumace alkoholu, exotického ovoce a některých dalších potravin.

Obecně jsou problémové ty potraviny, které obsahují větší množství histaminu. Jedná se o hormon obvykle obsažený v konzervovaném, kvašeném, uzeném a dlouho skladovaném jídle. Z toho logicky vyplývá, že atopik by měl konzumovat jídlo v pokud možno čerstvém stavu.


Léčba pomocí kortikoidů

Pokud jste se někde dočetli, že se můžete zbavit atopie pomocí kortikoidů, musíme vás zklamat. Není to pravda, protože atopická dermatitida nelze zcela vyléčit. Přípravky s obsahem kortikoidních látek mohou projevy onemocnění zmírnit, ale jde pouze o dočasný efekt. 


Což samozřejmě neznamená, že používání kvalitních kosmetických přípravků není správnou cestou. Naopak – atopik by měl o svou pokožku správně pečovat a vybrat si produkty s vhodným složením (např. kosmetika Atoderm). 


Lidé trpící atopií by se však neměli plně spoléhat pouze na kosmetiku, jejíž efekt je dočasný. Má-li být zmírnění projevů trvalé, musí se dodržet určitá životospráva, a především jídelníček. Důležitou roli hraje také psychika.

Ekzém a stresové situace

Jakou má stres souvislost s atopickým ekzémem? Podle odborníků patří mezi typické spouštěče a může přispět ke zhoršení stavu pokožky. Podobně to platí také o hormonálních, klimakterických a psychických změnách.

 

Ohodnotit
(1 )
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte a pokud nemáte heslo prosím zaregistrujte se"

Internetový magazin pro moderní ženy s tématy z oblasti krásy, zdraví, rodiny, vztahů, nakupování a mnoho dalšího.

Užitečné informace, rady a návody pro všechny, které chtějí být v obraze.

Kde to vře?

Error: No articles to display

Facebook

Lady můžete najít rovněž na oblíbeném Facebooku. Neváhejte a zařaďte se mezi ty, kterým už se naše stránky líbí:

Internetový magazin pro moderní ženy s tématy z oblasti krásy, zdraví, rodiny, vztahů, nakupování a mnoho dalšího.

Užitečné informace, rady a návody pro všechny, které chtějí být v obraze.


Kde to vře?

Error: No articles to display

Facebook

Lady můžete najít rovněž na oblíbeném Facebooku. Neváhejte a zařaďte se mezi ty, kterým už se naše stránky líbí: