Časopis pro ženy Lady.cz vydává W.D.A. Czech, s.r.o.
vydává W.D.A. Czech, s.r.o.
  • Najdete nás i na

Slunce a zavlažování i v zimě

Zahrádkáři nebo milovníci květin a rostlin vědí, že sezóna pro ně neznamená jen letní období.

Většina z nich sice nemůže pěstovat své oblíbené rostliny na zahrádce po celý rok, ale mají své způsoby, jak se svému koníčku věnovat i v chladném období. Ať už jsou to zimní zahrady v domech, prosklené balkony v bytech nebo vytápěné skleníky, pomáhají zajišťovat podmínky pro růst květin a rostlin. 

Slunce na zavlažování

Takový koníček může, ale také nemusí, znamenat věnování hodně času péče o rostliny. Jednou z důležitých podmínek je zavlažování. Pokud se provádí ručně, může to zabrat skutečně dost času. A jsou situace, kdy je třeba poprosit někoho, aby se o zavlažování rostlin postaral. Ať už je to dovolená, služební cesta, návštěva, nemůžeme to udělat sami. V takových situacích nám může přijít na pomoc slunce. Ne tím, že nám spálí všechny rostliny, a není o co se starat. Právě naopak, bude zdrojem energie pro zavlažovací systém. 

Kapkami ke kořenům

Nejvýhodnějším způsobem zavlažování pro většinu rostlin je zajištění vláhy ke kořeni. Pokud se rostliny jednorázově přelijí, může dojít až k úhynu rostliny. Velmi populárním se stalo průběžné zavlažování, kapková závlaha. Jedná se o tenké trubkové rozvody, které zajistí zavlažování kořenů rostlin. Jak už z názvu vyplývá, zavlažování probíhá po kapkách průběžně. Zajistí se tak dostatečné zásobení rostliny závlahou, a zamezí se nárazovým šokům, výsledkem kterých může dojít k popraskání a tvrdnutí zeminy, úhynu kořenového systému nebo poškození listů. A proč právě slunce pomáhá? Pokud si vybereme solární kapkovou závlahu, zdrojem energie pro čerpadlo bude právě slunce. Do trubkového systému dodává vodu čerpadlo, jehož zdrojem energie je solární panel. Jeho funkce je automatická. Pokud svítí slunce, získává se elektrická energie, a čerpadlo pracuje, kapková závlaha zajišťuje vodu pro rostliny. Slunce nesvítí, čerpadlo se zastaví, a zbytečně nepřeléváme kořeny. Takto zabezpečíme zavlažování balkónu či skleníku bez obav. Vodu můžeme získávat buď z vodovodu nebo zachycujeme dešťovou vodu do zásobníku, ve kterém je čerpadlo. Ekologicky, efektivně a ekonomicky.

Další využití slunce pro zahradu

Fotovoltaické panely se dají využívat i v jiných formách. Pokud je třeba zajistit pro skleník nebo jiný prostor větrání, k dispozici je solární ventilace. Solární panel na výrobu elektřiny je skvělým pomocníkem. Můžeme ho umístit na slunné místo, kabely přivedeme elektřinu k větrákem, a máme zabezpečený účinný větrací systém. Pro zahrádkáře to může být vhodné řešení na odvětrání sklepa, kde má uloženou úrodu. Velmi dobře mohou posloužit solární svítidla, které na svůj provoz potřebují jen solární panel, a není nutná elektrická přípojka. Pokud je na zahrádce i chatka, ale chybí elektrická přípojka, solární panely na výrobu elektřiny dokážou vyrobit dostatek energie i pro menší spotřebiče. Slunce je opravdu velký pomocník, a hlavně je nevyčerpatelným zdrojem energie.

 

Ohodnotit
(0 )
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte a pokud nemáte heslo prosím zaregistrujte se"

Internetový magazin pro moderní ženy s tématy z oblasti krásy, zdraví, rodiny, vztahů, nakupování a mnoho dalšího.

Užitečné informace, rady a návody pro všechny, které chtějí být v obraze.

Facebook

Lady můžete najít rovněž na oblíbeném Facebooku. Neváhejte a zařaďte se mezi ty, kterým už se naše stránky líbí:

Internetový magazin pro moderní ženy s tématy z oblasti krásy, zdraví, rodiny, vztahů, nakupování a mnoho dalšího.

Užitečné informace, rady a návody pro všechny, které chtějí být v obraze.


Facebook

Lady můžete najít rovněž na oblíbeném Facebooku. Neváhejte a zařaďte se mezi ty, kterým už se naše stránky líbí: