Časopis pro ženy Lady.cz vydává W.D.A. Czech, s.r.o.
vydává W.D.A. Czech, s.r.o.
  • Najdete nás i na

Přehledně: Jak koupit bavlněnou látku na šití v e-shopu?

Chystáte se šít, ale nevíte, jak vybrat bavlněnou látku a kde ji koupit? Pojďme se podívat na to, jak vybrat tu nejvhodnější bavlněnou látku a jaké máte možnosti.

Přehledně: Jak koupit bavlněnou látku na šití v e-shopu? shutterstock

Věděli jste, že nejlevněji pořídíte látky v e-shopu a ještě navíc si vyberete z velkého množství zboží?

Co to znamená „látky metráž“

Látky se prodávají na metry, proto se označují jako „látky metráž“. Co si pod tím představit? V online obchodě uvidíte u látky označení „šíře“, což znamená, jak je látka široká (například 150 cm). Dále je u popisku produktu uvedena cena, tedy kolik zaplatíte za jeden metr (nebo také 10, 20 či 50 centimetrů, každý obchod má jinak) této látky o uvedené šíři. Je-li u látky napsáno, že je široká 150 cm a stojí 140 Kč, tak za 100 x 150 cm zaplatíte oněch 140 Kč. Dále se u látky uvádí gramáž, jak je silná. Podle gramáže poznáte, na co se látka hodí. Dekorační látky na závěsy mají větší gramáž, například 210 g/m2, klasické módní látky mívají okolo 125 až 145 g/m2, látky, které se používají například na kalhoty, mívají přibližně 190 g/m2. Látky potahové, které se dávají na sedačky a křesla mohou mít gramáž až 435 g/m2. Některé e-shopy u látky uvádí také využití, tedy zda se hodí na šití kalhot, závěsů, plenek, kočárků nebo dětského oblečení. 

Bavlněná látka

Mezi nejoblíbenější patří bavlněné látky, jelikož bavlna je velmi příjemným materiálem, který se dobře nosí a zároveň se s ním velmi snadno pracuje. Bavlněné látky se hodí na šití oblečení, dekorací, ložního prádla, vyrobíte z nich krásné potahy na polštářky, které poslouží jako vánoční dárky. Záleží vždy na uvedené gramáži, tedy na tom, jak je látka silná a na co je určena. V obchodech uvidíte různé označení bavlněných látek. Pojďme se na některé z nich podívat.

Bavlněný popelín – látka s nižší gramáží (92 g/m2) patří mezi jemnější materiály, které se používají velmi často na zhotovení dětského oblečení, ložního prádla nebo dekorací.

Strečová bavlna – má vyšší gramáž (okolo 190 g/m2) a používá se například při šití obleků, šatů, kostýmků nebo kalhot. 

Bavlna úplet – vyšší gramáž (200 g/m2) se hodí pro výrobky na zimu, třeba se z látky šijí čepice či nákrčníky.

Bavlna Öko-Tex 100, třída 1 – látka obyčejné gramáže okolo 140 g/m2 svým označením demonstruje, že je vhodná pro děti do tří let a prošla speciálními testy. Z hlediska gramáže se jedná o univerzální látku, kterou je možné použít na trička, dekorace nebo ložní prádlo.

Flanel – látka o vyšší gramáži (162 g/m2) se používá na košile, ale mohou z ní být vytvořeny také dekorace nebo ložní prádlo.

Kepr – látka o poměrně vysoké gramáži (244 g/m2) se používá na pracovní oděvy.

Bavlna UNI – jak už z názvu vyplývá, univerzální látka o běžné gramáži (115 g/m2) se hodí na vytvoření polštářků, dekorací nebo ložního prádla.

Na koho se obrátit, když potřebujete poradit

Už víte, jakou látku koupíte? Můžete vyzkoušet nákup v menším e-shopu nebo v obchodě s kamennou prodejnou, kde vám paní prodavačka ochotně poradí. Jestliže se do prodejny nedostanete, zkuste se zeptat v online poradně v e-shopu s látkami. Online poradny fungují výborně a odborný personál vám s výběrem látky pomůže i na dálku.

 

Ohodnotit
(1 )
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte a pokud nemáte heslo prosím zaregistrujte se"

Internetový magazin pro moderní ženy s tématy z oblasti krásy, zdraví, rodiny, vztahů, nakupování a mnoho dalšího.

Užitečné informace, rady a návody pro všechny, které chtějí být v obraze.

Facebook

Lady můžete najít rovněž na oblíbeném Facebooku. Neváhejte a zařaďte se mezi ty, kterým už se naše stránky líbí:

Internetový magazin pro moderní ženy s tématy z oblasti krásy, zdraví, rodiny, vztahů, nakupování a mnoho dalšího.

Užitečné informace, rady a návody pro všechny, které chtějí být v obraze.


Facebook

Lady můžete najít rovněž na oblíbeném Facebooku. Neváhejte a zařaďte se mezi ty, kterým už se naše stránky líbí: