Časopis pro ženy Lady.cz vydává W.D.A. Czech, s.r.o.
vydává W.D.A. Czech, s.r.o.
  • Najdete nás i na

7 tipů, jak připravit auto na zimu

Zima se neúprosně blíží a s ní i každoroční příprava vašeho auta na ni. Připravili jsme pro vás sedm základních tipů a povinností, na které byste neměli při přípravě vašeho auta na chladné měsíce zapomenout.

 Včas přezujte na zimní pneumatiky

To, že se v zimě jezdí na zimních pneumatikách, ví všichni. Od 1. listopadu do 31. března je povinnost mít zimní pneumatiky s hloubkou dezénu minimálně 4 mm. Přestože právní úprava zákona má menší nedostatky a umožňuje jezdit na letních pneumatikách i po 1. listopadu v případě, že se na silnici neobjeví sníh či námraza, a ani se dle předpovědi nedá předpokládat, že se tak stane, nepodceňujte jejich přezutí včas se objednejte v pneuservisu. S prvním sněhem či mrazíkem, který může nečekaně už v říjnu, se okamžitě zaplní autoservisy zákazníky. Vyhnete se i možným problémům, pokud vyjíždíte v zimním období do zahraničí. V některých státech jsou zimní pneumatiky povinností, v Rakousku dokonce až do 15. dubna. “Pokud dojde v zimním období k nehodě a vy nemáte požadované vybavení, v tomto případě nesjeté zimní pneumatiky, může být výplata škody vaší pojišťovnou krácena,” radí Marek Orawski z PRVNÍ KLUBOVÉ pojišťovny.  

Zkontrolujte provozní kapaliny

Před začátkem zimní sezóny určitě zkontrolujte a případně vyměňte provozní kapaliny, především chladící a brzdové. Ty bychom měli měnit každé dva, tři roky. Zároveň zkontrolujte i olej. Na co byste určitě neměli zapomenout, je výměna kapalin v ostřikovačích za nemrznoucí směs. Předejdete tak problémům s jeho zamzrnutím na čelním skle, které může být v opravdu chladném počasí velmi nepříjemné. 

Přidejte zimní aditiva do paliva

Jakmile začnou tuhé mrazy, je dobré především u aut s dieselovým motorem přidat do nádrže zimní aditivum, které zabrání zamrznutí nafty v motoru. U benzínu, který je odolný i vůči teplotám kolem -40°C, toto nebezpeční v našich podmínkách příliš nehrozí. Pokud jedete do zahraničí na hory, určitě zvažte i v případě benzinu, jaké teplotní podmínky můžete v dané destinaci očekávat. Pokud vlastníte auto na LPG, využijte zimní směs, která obsahuje více propanu. Ten se v nízkých teplotách lépe odpařuje. 

Nezapomeňte na kontrolu autobaterie a alternátoru

Chcete se vyhnout nepříjemné situaci, kdy v mrazivém ránu potřebujete vyjet do práce, ale nemůžete nastartovat auto? Zkontrolujte před začátkem zimní sezóny stav vaší autobaterie. Pro případ, že se vám i přesto stane, že nemůžete nastartovat, je pak dobré s sebou v autě pro jistotu vozit startovací kabely. Před zimou je také vhodné zkontrolovat alternátor. Ten slouží jako elektrický generátor k výrobě elektrické energie za jízdy. Je proto nezbytný pro správné fungování veškeré elektroniky ve vašem autě. 

Výbava, kterou v zimě oceníte

Příprava auta na zimu nespočívá jen ve výměně pneumatik nebo kontrole provozních kapalin a elektrosoučástek, důležité je nepodcenit ani zimní výbavu. Základem takové výbavy je škrabka na odstranění námrazy ze skel a smetáček na ometání auta od sněhu. Hodit se vám bude určitě i rozmrazovací přípravek na skla a vlastníte-li auto bez dálkového odemykání, tak i na zámek. Pokud se chystáte na hory, v kufru by vám nemělo chybět také lano, polní lopatka a nezbytné jsou i řetězy, které se před cestou nejprve naučte nasazovat. Během několikahodinové zácpy, třeba i na D1, pak pro vás bude neocenitelná například i teplá deka.

Autoservis je jistota

Nemáte čas, nebo si na veškeré kontroly a výměny okolo auta nevěříte? Nejlépe uděláte, když zajedete do autoservisu, kde se o všechny nezbytné úkony postarají. Na začátku zimní sezóny mívají servisy často i slevy právě na zimní přípravu aut. Co je ale hlavní, budete v klidu, že se o vaše auto postarali profesionálové a vše máte před zimou zkontrolováno.

Pojištění na zimu 

Žádné speciální pojištění auta na zimu pojišťovny nenabízí. Přesto si raději zkontrolujte, jestli máte veškeré doklady v pořádku. Podle statistik Policie ČR se počet nehod zvyšuje, proto bychom neměli nejen pojištění auta, ale samotných pasažérů, podceňovat. “Žádné speciální pojištění auta na zimu pojišťovny nenabízí. Přesto si raději zkontrolujte, jestli máte veškeré doklady v pořádku. Podle statistik Policie ČR se počet nehod zvyšuje, proto bychom neměli nejen pojištění auta, ale samotných pasažérů, podceňovat. “Opravdu důležitá je kvalitní asistence. Většina pojišťoven nabízí více variant. Lidé, kteří mají s asistencí již nějakou zkušenost, si volí nejčastěji tu nejvyšší. Stát někde s rodinou potmě v mrazu u odstaveného auta a shánět pomoc sám opravdu za těch pár ušetřených korun nestojí,” doporučuje Marek Orawski z PRVNÍ KLUBOVÉ. 

 

Ohodnotit
(0 )
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte a pokud nemáte heslo prosím zaregistrujte se"

Internetový magazin pro moderní ženy s tématy z oblasti krásy, zdraví, rodiny, vztahů, nakupování a mnoho dalšího.

Užitečné informace, rady a návody pro všechny, které chtějí být v obraze.

Kde to vře?

Error: No articles to display

Facebook

Lady můžete najít rovněž na oblíbeném Facebooku. Neváhejte a zařaďte se mezi ty, kterým už se naše stránky líbí:

Internetový magazin pro moderní ženy s tématy z oblasti krásy, zdraví, rodiny, vztahů, nakupování a mnoho dalšího.

Užitečné informace, rady a návody pro všechny, které chtějí být v obraze.


Kde to vře?

Error: No articles to display

Facebook

Lady můžete najít rovněž na oblíbeném Facebooku. Neváhejte a zařaďte se mezi ty, kterým už se naše stránky líbí: