Časopis pro ženy Lady.cz vydává W.D.A. Czech, s.r.o.
vydává W.D.A. Czech, s.r.o.
  • Najdete nás i na

Jak si uklidit celý byt bez toho, abyste použili chemická čistidla?

Při úklidu celé domácnosti se obvykle použije tolik chemikálií, až to hezké není. Zkuste to ale jednou jinak, jděte na to přírodní cestou. Poradíte, co použít.

Jak si uklidit celý byt bez toho, abyste použili chemická čistidla? (c) Shutterstock

Čistidla na kachličky, na umyvadla, na toaletu, na podlahu, na okna, je jich celá škála a ve všech plno chemických směsí, které nám na zdraví rozhodně nepřidají, zvlášť když se pak postupně uvolňují z umytých podlah a různých ploch u nás doma. Pokud jste se rozhodli pro zdravý životní styl, začali jste zdravě jíst, konzumovat prospěšné potraviny, používáte přírodní kosmetiku, tak je pak úklid domácnosti další krok k tomu, abyste se ve zdravém životním stylu posunuli zase o kousek dál.

Vyzbrojte se proto čistícími prostředky jako jsou ocet, jedlá soda, citrón a sůl a pusťte se do úklidu. Bude u vás čisto, voňavo a to vše bez použití chemie.

Přípravky:

Octové čistidlo

Tento přípravek je univerzální a bude se vám hodit na špinavé a matné povrchy, hlavně v kuchyni a koupelně. Připravíte ho tak, že smícháme dva díly octu a jeden díl vody a k tomu pro vůni přidáte několik kapek esenciálního oleje.

Pasta z jedlé sody

Smícháte jeden díl vody a jeden díl jedlé sody tak, aby vám vznikla pasta, namíchejte si množství podle potřeby. Pastou očistěte připáleniny, mastnoty, zaschlé povrchy, skvrny, poté vytřete mokrým hadříkem a vysušte (pokud pořádně povrch neosušíte, mohou na něm ulpět bílé šmouhy).

Pasta z citronu

Pokud smícháte citrón s jedlou sodou, vznikne vám úžasný pomocník na čištění spár na kachličkách, na dřezy, na čistění wc, na zbavení se vodního kamene. Vydrhněte pastou potřebnou plochu a pak spláchněte vodou.

Okna

Okna nejprve zbavte nejhorších nečistot tak, že je vyčistíte vodou, ve které rozpustíte trochu jedlé sody. Pak si v kýblu rozmíchejte jeden díl octa a jeden díl vody a touto směsí umývejte okna tahy nejprve svrchu dolů a pak zleva doprava. Snadno pak zjistíte, kde jste ještě nechali šmouhu. Nezapomeňte ani na žaluzie, které výborně vyčistíte obyčejnou kůrkou chleba tak, že ji přitisknete na jednotlivé dílky žaluzií a setřete.

Varné konvice

Dno varné konvice bývá často potaženo vodním kamenem. Konvici vyčistíte tak, že do ní nalijete ocet, necháte několik hodin působit, pak pořádně vypláchnete a nakonec v ní necháte sevřít vodu.

Zápach

Pokud vám to v myčce příliš nevoní, vložte do přihrádky na příbory vymačkaný citron – jeho kůru a nechte ji v ní, když je myčka puštěná. Zápach v lednici zase zmírní vložená miska s práškem do pečiva.

Připálený hrnec

Častou nehodou v kuchyni bývá připálený hrnec, který se pak velmi těžko umývá. V tomto případě na jeho dno nasypte sodu, nalijte trochu vařící vody a nechte odmočit přes noc, ráno pak půjde pěkně umýt.

Umyvadla, vany, kohoutky

Na ně použijte pastu z jedlé sody. Má výborné čistící schopnosti, takže si snadno poradí s úklidem koupelny. Pastu naneste hadříkem, pořádně vydrhněte umyvadlo, vanu, sprchu, kohoutky, sprchové hlavice, pak umyjte vodou a vysušte.

Špatně přístupná místa

Špatně přístupná místa jako spáry na kachličkách nebo různá zákoutí či rohy sprch vyčistíte starým zubním kartáčkem namočeným do směsi jedlé sody a citrónu nebo octa. Pořádně vydrbejte a opláchněte vodou.

Toaleta

Toaletu vyčistíte tak, že do záchodové mísy vlijete 100 ml octa a pořádně ji vydrbete záchodovou štětkou. Pak necháte hodinu působit a znovu ji vydrbete. Nakonec spláchnete a pak ještě celou toaletu i zvenku vydezinfikujte vodou s několika kapkami tea tree oleje.

Odpady

Do odpadů, které jsou znečištěné nebo ucpané vlasy a chloupky, nasypte několik lžic buď soli nebo roztok octa a jedlé sody, zalijte vřící vodou a nechte přes noc působit.

Zrcadla

Zrcadla v koupelnách se nejlépe čistí ihned poté, co jsme se v koupelně sprchovali. Usadí se na nich totiž pára, která sama pomůže rozmočit špínu a usazeniny a většinou pak stačí jen tyto lesklé plochy setřít čistou hadrou. Stejnou službu vám poskytnou staré silonové punčocháče, které namočíte do teplé vody a pak jen přeleštíte zrcadlo.

Kachličky

Na kachličky nám opět poslouží starý dobrý ocet, který dobře čistí skvrny.

Ohodnotit
(0 )
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte a pokud nemáte heslo prosím zaregistrujte se"

Internetový magazin pro moderní ženy s tématy z oblasti krásy, zdraví, rodiny, vztahů, nakupování a mnoho dalšího.

Užitečné informace, rady a návody pro všechny, které chtějí být v obraze.

Kde to vře?

Error: No articles to display

Facebook

Lady můžete najít rovněž na oblíbeném Facebooku. Neváhejte a zařaďte se mezi ty, kterým už se naše stránky líbí:

Internetový magazin pro moderní ženy s tématy z oblasti krásy, zdraví, rodiny, vztahů, nakupování a mnoho dalšího.

Užitečné informace, rady a návody pro všechny, které chtějí být v obraze.


Kde to vře?

Error: No articles to display

Facebook

Lady můžete najít rovněž na oblíbeném Facebooku. Neváhejte a zařaďte se mezi ty, kterým už se naše stránky líbí: