Časopis pro ženy Lady.cz vydává W.D.A. Czech, s.r.o.
vydává W.D.A. Czech, s.r.o.
  • Najdete nás i na

Voňavý byt můžete mít i bez chemických osvěžovačů vzduchu

Chemické osvěžovače vzduchu sice krásně voní, ale mohou se nám z nich doma uvolňovat škodlivé výpary, které budeme dýchat (benzen, toluen, xyleny, styren).

Byt sice bude voňavý, ale na zdraví nám to rozhodně nepřidá. Provonět byt si ale můžeme i jinak.

Éterické oleje

Nejčastěji se používají do aromalampiček – do vody se nakape pár kapek oleje, zapálí se svíčka v aromalampě a vůně se nám postupně začne uvolňovat. Způsobů, jak vonnými olejíčky provonět domácnost, je ale mnohem více:

Nakapejte několik kapek oleje do pytlíku ve vysavači, při vysávání budete nejenom uklízet, ale zároveň osvěžovat byt příjemnou vůní.

Připravte si do rozprašovače vodu s éterickým olejem a čas od času jej rozprašte po bytě.

Nakapejte několik kapek všude, kam vás napadne, na sedačku, na kapesník, na peřinu, na wc mísu, na umělé květiny.

Při vytírání podlahy přidejte pár kapek do vody.

Topení – v zimě využívejte zapnuté topení k provonění bytu. Na topení položte tenkou malou nádobku s vodou a olejíčkem (například obal svíčky do aromalampy bez vosku a knotu), na topení se bude nahřívat a snadno se bude uvolňovat vůně. Úplně ale stačí kus látky pokapaný olejíčkem a položené na zapnuté topení.

Potpourri

Potpourri jsou dekorační nádoby naplnění směsí sušených rostlin nebo věcí z přírody, provoněné éterickým olejem. Příprava je jednoduchá, záleží na vkusu a fantazii každého. Připravte si směs, do které můžete použít bylinky, sušené květy, okvětní lístky, sušené bukvice, kůry stromů, ale třeba také koření jako skořice, hřebíček. Vhodné jsou také sušené kůry z pomeranče nebo citronu. Směs vložte do nádoby, prokapejte éterickým oleje, pak nádobu uzavřete a nechte několik dní stát, aby olej pronikl do směsi. Pak si vyberte misku, talíř nebo podnos, směs na ni vyklopte a už se nechte jen unášet příjemnou vůní. Když bude vůně vyprchávat, vždy přikapejte trochu oleje, směs promíchejte a dál můžete potpourri používat. Nejenom krásně voní, ale je to i zajímavé dekorace u vás doma.

Éterické oleje

Aromaterapie (léčba vůněmi) působí příznivě na psychiku, ulevuje od stresu, zklidňuje mysl, navozuje klidný spánek, povzbuzuje mozkovou činnost, zmírňuje svalové napětí. Jednotlivé druhy olejů pak mají i další příznivé účinky na naše zdraví:

Jasmínový olej

Nádherná vůně jasmínu má zklidňující účinky, pomáhá při depresích, při kašli a chrapotu. Jasmín je mírné sedativum, proto se používá hlavně při psychosomatických problémech. Ulevuje při bolestech, pomáhá při kožních onemocněních.

Bergamotový olej

Jeho účinky jsou antibakteriální a dezinfekční. Tlumí křeče, bolest, ulehčuje odkašlávání, snižuje teplotou, uvolňuje hladké svalstvo. Dostává do pohody emoční stránku člověka, pomáhá tišit strach a neklid.

Růžový olej

Působí jako afrodisiakum, ale také ulevuje při nespavosti, bolestech hlavy, žaludečních potížích nebo horečce.

Heřmánkový  olej

Má skvělé protizánětlivé účinky, působí analgeticky a antialergicky. Sáhněte po něm, pokud trpíte na žaludeční neurózy, ženské problémy nebo záněty močového měchýře.

Citrónový olej

Dezinfikuje, posiluje obranyschopnost organismu, snižuje teplotu, je vhodný při revmatismu a infekcích dýchacích cest. Snižuje krevní tlak a kromě toho pomáhá zahánět hmyz.

Eukalyptový olej

Hodí se při horečce, zlepšuje odkašlávání a dýchací problémy. Snižuje bolest, uvolňuje unavené svaly, podporuje srdeční činnost. Povzbuzuje, osvěžuje a navozuje duševní pohodu. Pročišťuje dutiny a průdušky.

Levandulový olej

Navozuje klidný spánek, odbourává stres, únavu, bolesti hlavy. Snižuje horečku a krevní tlak. Má výborné kosmetické účinky na vlasy a pokožku, pomáhá léčit spáleniny, zapuzuje komáry a upravuje činnost žaludku.

Mateřídouškový olej

Pomocník při nachlazení, katarech, bolestivé menstruaci, zácpě, migrénách. Má dezinfekční a antiseptické účinky a jako i mnohé další éterické oleje uvolňuje při depresích a pomáhá s usínáním.

Autorčino okénko

Éterické oleje jsou u nás doma jako doma :-) Nejraději mám vůni jasmínu, je opravdu krásná, osvěžující, květinová. Dalším favoritem je meduňka a borovice. U poslední zmíněné mám vždycky pocit, že jsem na procházce v lese, který mám moc ráda. Používám aromalampu, papírové kapesníčky pokapané olejem si beru na cesty, hned vám totiž zlepší náladu, když si někde mimo domov, na nepříjemné schůzce nebo prostě jen tak přivoníte. Hned máte lepší náladu. Hodně je používám taky na toaletě, na klice od dveří se nám houpe zajíc z filcu, který slouží nejenom jako dekorace, ale také jako jakási podložka, na kterou vždy čas od času kápnu pár kapek a celé toaleta pak krásně voní…

Opravdu není třeba chemických vůní, aby to u vás doma vonělo. Kupte si pár olejíčku různých druhů a zkoušejte nové a nové vůně, bude to u vás doma pokaždé jiné a přitom tolik voňavé a relaxační.

Ohodnotit
(0 )
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte a pokud nemáte heslo prosím zaregistrujte se"

Internetový magazin pro moderní ženy s tématy z oblasti krásy, zdraví, rodiny, vztahů, nakupování a mnoho dalšího.

Užitečné informace, rady a návody pro všechny, které chtějí být v obraze.

Kde to vře?

Error: No articles to display

Facebook

Lady můžete najít rovněž na oblíbeném Facebooku. Neváhejte a zařaďte se mezi ty, kterým už se naše stránky líbí:

Internetový magazin pro moderní ženy s tématy z oblasti krásy, zdraví, rodiny, vztahů, nakupování a mnoho dalšího.

Užitečné informace, rady a návody pro všechny, které chtějí být v obraze.


Kde to vře?

Error: No articles to display

Facebook

Lady můžete najít rovněž na oblíbeném Facebooku. Neváhejte a zařaďte se mezi ty, kterým už se naše stránky líbí: