Ale stromy umějí také spát. Komu se zdá, že je v nočním lese jaksi všechno schlíplejší a větve pokleslejší, nemýlí se. Stromy skutečně skládají své koruny k spánku a v noci odpočívají.
Vědci z Rakouska, Finska a Maďarska prokázali, že i stromy umějí relaxovat, když zapadne sluníčko. Sledováním pomocí speciálních přístrojů zjistili, že pět metrů vysoké a vyšší stromy povolí své větve po západu slunce o deset centimetrů níže. K poklesu samozřejmě nedochází tak prudce jako u živočichů, je postupné a maxima dosahuje pár hodin před rozedněním.
Pokles je ovlivněn jednoduše tím, že v tmavé části dne, kdy ustává fotosyntéza, poklesá koncentrace sacharidů a vnitřní tlak buněk. Je to jev podobný zavadnutí, kdy buňky přicházejí o vodu. Je to pro rostlinu také energeticky méně náročné. Během světlé části dne naopak musejí rostliny pumpovat buňky tak, aby turgorem (vnitřním napětím) došlo k maximálnímu napřímení větví a listů a ty byly co nejvíce vystaveny přímému proudu slunečního světla.
„Rostlinné pohyby jsou vždy úzce spjaty s vodní bilancí uvnitř buněk, která je ovlivněna přítomností světla při fotosyntéze,“ uvedl András Zlinszky z Maďarské Akademie věd.
Jeho tým využíval k monitorování pohybů větví u stromů laserové scannery.
„Věříme, že laserové skenování nám pomůže lépe pochopit spánkové režimy rostlin a rozšířit naše měření z jednotlivých rostlin na větší celky jako sady a lesy,“ uvedl doktor Norbert Pfeifer z Technologické univerzity ve Vídni při rozhovoru pro deník The Mail.
Lady.cz(famous)