Časopis pro ženy Lady.cz vydává W.D.A. Czech, s.r.o.
vydává W.D.A. Czech, s.r.o.
  • Najdete nás i na

Většina psychopatů jsou společensky úspěšní lidé, nikoli zločinci

Většina lidí si myslí, že psychopat je člověk, který musí nevyhnutelně končit ve vězení.

Většina psychopatů jsou společensky úspěšní lidé, nikoli zločinci (c) ShutterStock

Jenže psychopatické rysy osobnosti vedou většinu lidí na místa šéfů velkých společností, do prezidentských úřadů a předních politických funkcí. Typickým rysem psychopata je totiž neohroženost, odvaha a především grandiozita – čili neochvějné přesvědčení o své vlastní velkoleposti. 

Psychologové z Emory University prověřili některé starší teorie týkající se psychopatů a psychopatických rysů osobnosti a prokázali, že lidé určitých profesí a společenských funkcí – především těch vládnoucích a manažerských – skutečně mají výrazné psychopatické vlastnosti. Mnozí nejsou přímo klasickými psychopaty (ačkoli někteří ano) nicméně vlastnosti této duševní poruchy pomáhají lidem šplhat bezcitně na nejvyšší místa.

Bezcitnost, ostré lokty, využívání, manipulace, lež, přesvědčování, neschopnost a neochota se vcítit do druhých či čehokoli litovat, emocionální odolnost, odvaha a bezbřehé přesvědčení o vlastní výjimečnosti, to jsou vlastnosti, které mají mnozí prezidenti, šéfové politických stran, manažeři, majitelé úspěšných firem, právníci, prodejci, novináři. A také psychopati.

Někdy se tyto vlastnosti jeví jako rozvážnost a klidnost, emoční odolnost, dobrodružnost, charisma a odvaha. Ale velmi snadno mohou přerůst v citovou chladnost a bezohlednost, neschopnost empatie, bezcitnost, bezbřehé nafouknuté sebevědomí a pojetí o vlastní důležitosti či troufalost.

„Odvaha zahrnuje vyrovnanost a šarm, fyzické riskování a emoční odolnost, a to jsou znaky, které jsou uváděny všeobecně jako měřítka psychopatie,“ vysvětlují psychologové z Emory University v Georgii.

„Psychopati projevují různé znaky v závislosti na své poruše, ale běžný znak zahrnuje povrchní šarm, velkolepou představu o vlastní hodnotě, potřebu neustálé stimulace a impulzivnost, patologické lhaní a manipulaci s druhými ale zároveň absenci lítosti a empatie,“ vyjmenovávají psychologové z Atlanty.

Psychopatické osobnosti jsou pro většinu lidí na první dojem velmi přitažlivé, protože se snaží být nesmírně zajímaví a zábavní. Zkušeného člověka ale neoklamou, protože psychopati nemají skutečné emoce, snadno je prozradí to, že tón hlasu či řeč těla neodpovídají předstírané emoci – strachu, zaujetí, lásce, nadšení apod.

„Ačkoli některé rysy související s psychopatií jako třeba neohroženost můžou být v krátkodobém ohledu pomůckou na cestě k úspěchu, v dlouhodobém měřítku ale vždy jejich účinnost vyprchá,“ tvrdí autoři z Emory University.

Deset profesí, v nichž nejčastěji potkáte psychopaty:

1. Šéfové, manažeři

2. Právníci

3. Média

4. Prodejci

5. Chirurgové

6. Novináři

7. Policisté

8. Duchovní

9. Šéfkuchaři

10. Státní úředníci

Lady.cz (famous)

Ohodnotit
(0 )
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte a pokud nemáte heslo prosím zaregistrujte se"

Internetový magazin pro moderní ženy s tématy z oblasti krásy, zdraví, rodiny, vztahů, nakupování a mnoho dalšího.

Užitečné informace, rady a návody pro všechny, které chtějí být v obraze.

Facebook

Lady můžete najít rovněž na oblíbeném Facebooku. Neváhejte a zařaďte se mezi ty, kterým už se naše stránky líbí:

Internetový magazin pro moderní ženy s tématy z oblasti krásy, zdraví, rodiny, vztahů, nakupování a mnoho dalšího.

Užitečné informace, rady a návody pro všechny, které chtějí být v obraze.


Facebook

Lady můžete najít rovněž na oblíbeném Facebooku. Neváhejte a zařaďte se mezi ty, kterým už se naše stránky líbí: