Časopis pro ženy Lady.cz vydává W.D.A. Czech, s.r.o.
vydává W.D.A. Czech, s.r.o.
  • Najdete nás i na

Cvičíte a nehubnete? Jak přechytračit tělo, aby makalo.

My, kdo se pohybujeme ve světě fitness, sledujeme každý rok stejný rituál. Zmoženy pocitem viny si po Vánocích davy lidí kupují permanentky do fitcenter, pevně rozhodnuty chodit zodpovědně cvičit.

Cvičíte a nehubnete? Jak přechytračit tělo, aby makalo. Shutterstock.com

Pár měsíců se opravdu hrdinně snaží. Tyto “pevné rozhodnutí poznáte snadno. Nemají tušení, jak pustit běžecký pás. Stojí před ním a dívají se na něj jako na mučící nástroj a ne cvičební pomůcku. Jejich úsilí zaslouží potlesk. Jsou na správné cestě. Jenže jak tito lidé absolvují cvičební procedury a ztrácejí jistotu, že čehokoli dosáhnou, jejich počáteční motivace začíná vyprchávat. 

Mnoho lidí, kteří se takto pevně rozhodli, se probojuje s úporným odhodláním první náročnou etapou a přesunou se do stadia, kterému říkám fáze způsobilosti. To znamená, že se naučí správně používat jednotlivé vybavení. Jejich těla však s největší pravděpodobností nejsou připravena na výrazné opotřebení. Udělají 20 kliků a mají pocit, že  se jim roztrhne hruď. Když uběhne hodina, sotva se dovlečou domů a přemýšlejí, jestli jejich tělo snese další cvičení. Bolest ve fázi způsobilosti je bariérou, která některé rozhodnuté jedince odradí jednou provždy. U dalších ještě víc podkope jejich počáteční úsilí a motivaci.

 

Přesto ti silní a odhodlaní pokračují dál. Začínají se projevovat výsledky, a zdá se, že se úsilí vyplácí. Uběhne pár měsíců a 20 kliků je teď hračka. Běžecký pás je natolik pohodlný, že se cvičenec soustředí spíš na to, aby si vybral správný televizní pořad, než cokoli, co by nějak souviselo s jeho tělem.

Pak se však stane něco zvláštního: přestanou se dostavovat výsledky. Neúnavní cvičenci, kteří dosáhli této úrovně, jsou rozčarovaní. Připadá jim, že vynaložené úsilí nemělo cenu. Cvičení jde tak snadno, že si lidé ani pořádně nevzpomínají, jaké cviky vlastně dělali. Jenže bez výsledků se dostavují nové pocity - nuda a selhání. Bez fyzického zlepšení a bolesti, která byla důkazem, že cvičili naplno, přestávají chodit.

Stejně jako když se dospívající učí řídit auto, i naše těla se přizpůsobí. Než si to uvědomíte, přizpůsobí se námaze, bolesti a únavě cvičení, protože zesílí. Tomuto stavu se říká adaptace. Vaše tělo si zvyká na stejné pohyby s činkami i na zátěž kardiovaskulárního systému. 

Klíčem k dobré kondici je zmást své tělo tak, aby pokračovalo v rozvoji. Jinými slovy ho musíte přechytračit a být vždycky o krok napřed. Je nesmírně důležité, abyste jednou za dva až čtyři týdny změnili cvičební harmonogram. Výběr jiných strojů na aerobní cviky, zátěží a činek, intenzity cvičení nebo cvičebních kurzů přinutí vaši tělesnou schránku k další adaptaci. To znamená, že se budou nadále dostavovat výsledky. Čím více budete bránit svému tělu, aby se cítilo pohodlně, tím větší energii budete vynakládat. A díky tomu dosáhnete většího úbytku hmotnosti a nárůstu svalové hmoty.

Zjistíte-li, že vás nic nebolí, je to proto, že se vaše tělo přizpůsobilo. Zvykne si na pravidelné úkony a nepotřebuje spalovat tolik kalorií. Když je pro vás 20 kliků hračka, zvyšte počet opakování na 40. Zrychlete tempo nebo je dělejte na medicimbalu. Když se po 30 minutách na pásu sotva zadýcháte, přejděte do pomalého běhu. 

Pokud tuto strategii dodržíte, tělo nezpohodlní a výsledky budou překvapující. Nejenže vám zabrání, abyste stagnovali, ale současně vás zbaví nudy ze cvičení. Až ucítíte, že jste silnější, vaše motivace se ještě upevní. Dostaví se hmatatelné výsledky a lepší pocit. 

 

Zdroj: Z hubeňoura tlouštíkem a zase zpátky, autor Drew Manning a Brad Pierce

Článek vznikl ve spolupráci s nakladatelstvím Jan Melvil publishing

Ohodnotit
(0 )
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte a pokud nemáte heslo prosím zaregistrujte se"

Internetový magazin pro moderní ženy s tématy z oblasti krásy, zdraví, rodiny, vztahů, nakupování a mnoho dalšího.

Užitečné informace, rady a návody pro všechny, které chtějí být v obraze.

Facebook

Lady můžete najít rovněž na oblíbeném Facebooku. Neváhejte a zařaďte se mezi ty, kterým už se naše stránky líbí:

Internetový magazin pro moderní ženy s tématy z oblasti krásy, zdraví, rodiny, vztahů, nakupování a mnoho dalšího.

Užitečné informace, rady a návody pro všechny, které chtějí být v obraze.


Facebook

Lady můžete najít rovněž na oblíbeném Facebooku. Neváhejte a zařaďte se mezi ty, kterým už se naše stránky líbí: