Časopis pro ženy Lady.cz vydává W.D.A. Czech, s.r.o.
vydává W.D.A. Czech, s.r.o.
  • Najdete nás i na

Poruchy spánku: Příčiny a řešení

Trápí vás problémy se spánkem? Pokud čas od času nemůžete usnout, nic se pravděpodobně neděje. Objevují-li se ale stále častěji problémy se spaním, možná je čas zaměřit se odhalení příčiny nespavosti.

Neřešené poruchy spánku totiž mohou bohužel velmi znepříjemnit život. Ještě než se dostaneme k poruchám spánku, je dobré vědět, proč je spánek důležitý. Spánek je v první řadě nezbytný pro správnou mozkovou činnost. Spánek se definuje jako relaxační činnost organismu, kdy jsou naše smysly v útlumu. Kromě toho se snižuje tělesná teplota i tepová frekvence. Organismus tak může dobře regenerovat. Pokud je ale spánek jakkoli narušen, může to z dlouhodobého hlediska vést k řadě psychických i fyzických potíží. Proto se podíváme, jaké jsou nejčastější poruchy spánku, jaké mají příčiny a jak lze tyto problémy řešit.

Poruchy spánku

Poruchy spánku jsou obecným pojmenováním až 90 různých problémů se spánkem. Poruchy spánku se obecně dělí na dyssomnie a parasomnie. Zatímco dyssomnie neboli obtížné usínání jsou primární poruchy, které negativně ovlivňují jak délku, tak kvalitu spánku, parasomnie jsou abnormální stavy, mezi které patří například noční děsy či noční můry.

Primární poruchy spánku

Mezi primární poruchy spánku patří kromě insomnie neboli nespavosti také hypersomnie, kterou se označuje nadměrná spavost, nebo porucha spánkového rytmu spánek-bdění.

Porucha spánku - nespavost

Nespavost a jiné poruchy spánku mohou výrazně snížit kvalitu života. Nespavost může mít tři různé podoby. Nespavostí se označují problémy s usínáním, časté buzení v noci i předčasné probuzení v ranních hodinách. Dlouhodobé ignorování problémů se spaním může vyústit v deprese a pocity úzkosti. Chybí-li hluboký spánek, během kterého organismus regeneruje, naše tělo nemůže správně fungovat. I proto se nezřídka objevuje porucha soustředění a koncentrace, únava nebo bolesti hlavy.

Nadměrná spavost

Zatímco většina populace má problémy s usínáním, některé trápí hypersomnie neboli nadměrná denní spavost. Na rozdíl od problémů s nespavostí zde nejsou příčiny tak jednoznačné. K nadměrné denní spavosti ovšem může přispět změna časového pásma nebo směnný provoz.

Porucha rytmicity spánku

Jednou z dalších poruch spánku je porucha spánkového rytmu, kdy dotyčný má problém usnout v době, kdy většina populace usíná. Často se tak stává, že se mu podaří usnout až v ranních hodinách. Jedná se tedy o stav, kdy lidé usínají přes den a v noci nemohou spát. Příčinou těchto problémů bývá zpravidla velké pracovní nasazení, nebo ponocování z nejrůznějších důvodů. Spánek přes den nemůže být ovšem nikdy tak kvalitní jako noční spánek.

Příčiny poruchy spánku

Když se zaměříme na nespavost, kterou trpí až polovinu Čechů, je nutné stanovit pravděpodobnou příčinu poruchy spánku. Jednou z nejčastějších příčin poruchy spánku a nespavosti je stres. Práce pod tlakem, problémy v rodině, nemoc či další faktory vyvolávající stres negativně působí na náš spánek. Stres tak může být to, co nám brání večer usnout, nebo díky čemu se v noci budíme. Kromě stresu však může na spánek negativně působit i jet lag, směnný provoz, nejrůznější zdravotní problémy, ale také řada běžných věcí, jako je špatná spánková hygiena, těžké jídlo před spaním nebo přemíra kofeinových nápojů.

Léčba poruchy spánku

Jestliže odhalíte příčiny vašeho problému se spaním, snažte se eliminovat zdroj, který potíže se spánkem vyvolává. Léky na poruchy spánku na předpis by měly být až poslední možností. Místo toho raději vyzkoušejte přírodní přípravky na poruchy spánku, které obsahují účinné bylinky na spaní a nejsou návykové.

Bylinky na spaní

Mezi osvědčené bylinky, které zmírňují stres, pomáhají rychleji usnout a podporují klidný spánek, patří například meduňka lékařská, kozlík lékařský nebo mučenka pletní. K lepšímu spánku napomůže i vůně levandule lékařské.

Účinné doplňky stravy na spaní

V kapsli Dreamly nalezne čistě přírodní složení. Jsou zde zastoupeny jak bylinky napomáhající k lepšímu usínání tak  tryptofan, který má na spánek zásadní vliv. Veškeré účinné látky jsou v maximálním možném a doporučeném množství, proto si můžete být jisti, že se nejedná o placebo. Více informací o přírodním doplňku stravy najdete na webu www.dreamly.cz.

Kapsle Dreamly obsahují tyto bylinky:

  • Kozlík lékařský
  • Meduňku lékařskou
  • Mučenku pletní
  • Šafrán setý 

Více o Dreamly zde

Spánková hygiena

Dodržování spánkové hygieny je pro dobrý spánek velmi důležité. Snažte se proto chodit spát v obdobný čas. Stejně tak i vstávejte. V ložnici udržujte během noci teplotu 18°- 20 °C a nezapomeňte před spaním dobře vyvětrat. V neposlední řadě se zbavte všech rušivých prvků, jako jsou tikající hodiny, elektronické přístroje nebo mobil u hlavy. To vše způsobuje špatný spánek.

Zdravý životní styl

Kromě dodržování spánkové hygieny je důležitý i zdravý životní styl. Před spaním proto omezte kofeinové nápoje a těžká jídla. Pro zlepšení spánku je dobrý i pohyb. Ideální je náročnější fyzická aktivita po ránu a ve večerních hodinách již jen uklidňující a relaxační cvičení, které tělo zklidní. Dobrá je i masáž nebo stresu zbavující koupel. Ta by ale neměla být těsně před spaním.

 

Ohodnotit
(0 )
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte a pokud nemáte heslo prosím zaregistrujte se"

Internetový magazin pro moderní ženy s tématy z oblasti krásy, zdraví, rodiny, vztahů, nakupování a mnoho dalšího.

Užitečné informace, rady a návody pro všechny, které chtějí být v obraze.

Kde to vře?

Error: No articles to display

Facebook

Lady můžete najít rovněž na oblíbeném Facebooku. Neváhejte a zařaďte se mezi ty, kterým už se naše stránky líbí:

Internetový magazin pro moderní ženy s tématy z oblasti krásy, zdraví, rodiny, vztahů, nakupování a mnoho dalšího.

Užitečné informace, rady a návody pro všechny, které chtějí být v obraze.


Kde to vře?

Error: No articles to display

Facebook

Lady můžete najít rovněž na oblíbeném Facebooku. Neváhejte a zařaďte se mezi ty, kterým už se naše stránky líbí: