Časopis pro ženy Lady.cz vydává W.D.A. Czech, s.r.o.
vydává W.D.A. Czech, s.r.o.
  • Najdete nás i na

Čerstvé vitaminy každý den? Pořiďte si domů odšťavňovač

Čerstvě vymačkaná šťáva z ovoce nebo zeleniny, to je nejlepší zákusek. Děláte rádi něco pro své zdraví a tak si kupujete džusy v krabici?

Čerstvé vitaminy každý den? Pořiďte si domů odšťavňovač (c) ShutterStock

A nebyla by lepší opravdu čerstvá šťáva z právě vymačkaného ovoce nebo zeleniny, plná vitaminů a minerálů?

Pokud se vám zdá druhá varianta lepší, pak se i vy brzy stanete vlastníky odšťavňovače a budete si moct tuto lahůdku kdykoli připravit doma.

Každý to zná, zdravá strava s dostatkem ovoce a zeleniny nás chrání před mnoha chorobami, dodává tělu vitalitu, energii, zvyšuje odolnost před infekcemi a přispívá k prevenci před vážnými onemocněními jako je třeba rakovina. Pět porcí ovoce a zeleniny by mělo být každý den na našem stole. Ruku na srdce, dodržujete to také? Co takhle začít den tím, že se v klidu nasnídáte a dáte si sklenici výborné šťávy? Nakopne nás to do nového dne mnohem lépe než šálek kávy. Určitě neradím nahradit šťávami konzumaci ovoce a zeleniny, protože potřebujeme i cennou vlákninu, ale jako doplněk stravy nemůže být nic lepšího.

Odšťavňovat můžete vše dle libosti. Pozor ale na některé druhy zeleniny, jako například květák nebo brokolice, jsou totiž trochu hořké a tak pokud se pro ně rozhodnete, je dobré je kombinovat s jinými druhy. Výborná a zdravá je červená řepa, ale ta bývá zase příliš ostrá a silná, a proto často mnoho lidí její pití odradí. Ale stačí ji namixovat třeba s jablky a mrkví a rázem máte jeden z nejlepších koktejlů. Chce to zkrátka zkoušet hledat, co vám bude nejvíc chutnat, kombinací a druhů je celá řada.

Ještě je třeba zmínit pomeranče. Pomerančová šťáva patří k nejoblíbenějším šťávám vůbec, ale pomeranče se do odšťavňovačů příliš nehodí. Ty totiž zpracují celý pomeranč i s tenkými slupičkami oddělujícími jednotlivé dílky pomeranče a šťáva je pak napěněná a hořká. Proto se pro získávání šťávy z pomeranče (a dalších citrusů) prodávají lisy na citrusy, které mají jinou technologii než odšťavňovače a tento problém zde nehrozí.

Šťávu po odšťavnění hned vypijte, neschovávejte si ji do zásoby, protože rychle oxiduje a ztrácí cenné látky. Připravte si proto jen takové množství, které zvládnete vypít.

Nejčastěji se k odšťavňování používají tyto druhy ovoce a zeleniny:

Pomeranče

Mají v sobě množství vitaminu C, vitaminy skupiny B, kyseliny listovou a pantotenovou. Dodávají nám energii, jsou prevencí chřipek a nachlazení, posilují imunitu a krvetvorbu.

Jablka

Jablka jsou ovoce nabité vitaminy – ať už je to draslík, hořčík, vápník, fosfor, mangan nebo železo. Zlepšují naše trávení, podporují látkovou výměnu, pomáhají při jaterních a ledvinových chorobách. Snižují cholesterol a podporují imunitu.

Ananas

Ananas v sobě ukrývá mnoho vitaminu B12, C a E, dále draslík, hořčík, vápník, zinek a železo. Snižuje krevní tlak, rozpouští usazeniny na stěnách cév a odvádí škodliviny z těla.

Meloun

Je to zdroj beta-karotenů, vitaminu A a sodíku. Je to prostředek na pročištění ledvin a slouží jako ochrana před volnými radikály.

Citron

Citrony posilují imunitní systém a obranyschopnost, podporují růst buněk, zvyšují výkonnost organismu a odolnost vůči infekcím. Mají vysokou koncentraci vitaminu C, pak také vápník a železo.

Červená řepa

Pomáhá z těla odstraňovat jedovaté látky, podporuje růst buněk a odstraňuje zácpu. Aktivuje tvorbu červených krvinek a zlepšuje využití bílkovin. Je to zdroj kyseliny listové, draslíku a vitaminu C.

Rajčata

Vitamin C, provitamin A, vitaminy B a E, vápník a hořčík, to vše se ukrývá v rajčatech. Mají antibakteriální účinky, pomáhají při ateroskleróze a chrání ochranné membrány tělesných buněk. Jsou vhodné při revmatismu, při zácpě a na posílení srdce.

Mrkev

Je známá hlavně svým obsahem provitaminu A, karotenu, ale má i množství selenu, vitaminu D a E. Je tu lecitin, hořčík, vápník, zinek a železo. Pomáhá při zácpě, posiluje odolnost těla, zlepšuje vidění, urychluje hojení ran a chrání před volnými radikály.

Autorčino okénko:

Čerstvě vymačkaná šťáva je pro mne ten nejlepší zákusek, mám ji hrozně ráda. Proto pro mne byl nákup odšťavňovače jasnou volbou, nebylo co řešit. Tedy kromě značky, samozřejmě. Vybírala jsem dlouho, nechala si poradit od prodavačů a nakonec jsem vybírala hlavně cenou. Sáhla jsem po dražším modelu, protože jsem věděla, že ho budu používat často, proto jsem na něm nechtěla šetřit. Vybrala jsem dobře, mám ho už hodně let a pořád klape bez chybičky. Ale jedinou vadu má, vlastně jako všechny ostatní odšťavňovače – po jeho použití a pochutnání si na dobré šťávičce vás čeká úklid – jeho rozebrání a umytí- a to zabere chvíli času. Ale výsledek za to stojí.

Ohodnotit
(1 )
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte a pokud nemáte heslo prosím zaregistrujte se"

Internetový magazin pro moderní ženy s tématy z oblasti krásy, zdraví, rodiny, vztahů, nakupování a mnoho dalšího.

Užitečné informace, rady a návody pro všechny, které chtějí být v obraze.

Kde to vře?

Error: No articles to display

Facebook

Lady můžete najít rovněž na oblíbeném Facebooku. Neváhejte a zařaďte se mezi ty, kterým už se naše stránky líbí:

Internetový magazin pro moderní ženy s tématy z oblasti krásy, zdraví, rodiny, vztahů, nakupování a mnoho dalšího.

Užitečné informace, rady a návody pro všechny, které chtějí být v obraze.


Kde to vře?

Error: No articles to display

Facebook

Lady můžete najít rovněž na oblíbeném Facebooku. Neváhejte a zařaďte se mezi ty, kterým už se naše stránky líbí: