Časopis pro ženy Lady.cz vydává W.D.A. Czech, s.r.o.
vydává W.D.A. Czech, s.r.o.
  • Najdete nás i na

Chia semínka, další super potravina pro zdravé tělo

Obohaťte svůj jídelníček o další velmi zdravou potravinu, díky které získáte kvalitní proteiny, tuky, sacharidy, mastné kyseliny a antioxidanty.

Chia semínka, další super potravina pro zdravé tělo (c) ShutterStock

Kdo dělá rád něco pro své zdraví a zkoumá, čím by mohl ještě vylepšit svůj jídelníček, tomu by neměla uniknout malá drobná semínka šalvěje hispánské, známá pod názvem chia semínka. Stávají se čím dál tím více populárnější a i když se zdá, že je to novinka současné doby, tak opak je pravdou. Jejich skvělých vlastností využívali již v dávných dobách původní obyvatelé Ameriky. Stejně jako dnes je konzumovali vcelku, nebo rozemleté na prášek. Semínka se dokonce využívala jako platidla, tak moc byla ceněna.

Čím si tedy chia semínka zasloužila takovou pozornost? Především je to velmi kvalitní zdroj proteinů, sacharidů, mastných kyselin, antioxidantů a zdravých tuků. Samotný název chia má původ v aztéckém slově chian -olejnatý. Je to velmi vydatný zdroj energie, je tedy vhodný pro sportovce, ale i těžce fyzicky pracující. Dokáží až 12x zvětšit svůj objem tím, že na sebe naváží vodu, díky tomu výborně hydratují, což ocení právě sportovci.

Pokud hledáte dobrý zdroj omega-3 mastných kyselin, pak i ten vám mohou nabídnout chia semínka. Omega-3 mastné kyseliny mají zásadní význam pro správnou činnost mozku a srdce, pomáhají snižovat riziko kardiovaskulárních chorob a kromě toho díky svým protizánětlivým účinkům jsou prevencí vzniku chronických chorob (artritida, rakovina). Posilují paměť a činnost mozku, zlepšují únavu, změny nálad a deprese. Jelikož jsou bohatým zdrojem bílkovin, hodí se do jídelníčku vegetariánů.

Důležitá jsou i jako dobrý zdroj vlákniny, která zlepšuje činnost střev, čistí je a zbavuje jich škodlivých látek. Tím ale výčet nekončí, jsou nabitá dalšími cennými prvky jako je vápník pro správný růst a vývoj kostí a zubů, železa pro krvetvorbu, zinku pro správnou funkci slinivky břišní, štítné žlázy, prostaty a reprodukčních orgánů. Nechybí ani fosfor, který spolu s vápníkem zajišťuje tvorbu a udržování pevných kostí a zdravých zubů a magnesia, bez kterého bychom trpěli nervosvalovou křečí, úzkostí, nespavostí a vyčerpáním.

Tím, že dokáží absorbovat velké množství vody a současně obsahují hodně rozpustné vlákniny, pomáhají zahnat pocit hladu, což ocení všichni ti, kteří se snaží hubnout. Navíc umí pozvolna uvolňovat energii z nerafinovaných sacharidů do krevního oběhu.

Chia semínka jsou jako stvořená pro diabitiky, protože významně snižují hladinu krevního cukru. Jsou prevencí spousty nemocí, a proto rozhodně stojí za to zařadit je pravidelně do našeho jídleníčku. Už dvě lžíce denně stačí, abyste významně podpořili vaše zdraví. Můžete je zobat jen tak samostatně, posypat jimi zeleninový salát, zahustit polévku, nebo kaše. Každý si určitě najde svůj způsob, jak si na nich pochutnat.

 

Ohodnotit
(0 )
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte a pokud nemáte heslo prosím zaregistrujte se"

Internetový magazin pro moderní ženy s tématy z oblasti krásy, zdraví, rodiny, vztahů, nakupování a mnoho dalšího.

Užitečné informace, rady a návody pro všechny, které chtějí být v obraze.

Kde to vře?

Error: No articles to display

Facebook

Lady můžete najít rovněž na oblíbeném Facebooku. Neváhejte a zařaďte se mezi ty, kterým už se naše stránky líbí:

Internetový magazin pro moderní ženy s tématy z oblasti krásy, zdraví, rodiny, vztahů, nakupování a mnoho dalšího.

Užitečné informace, rady a návody pro všechny, které chtějí být v obraze.


Kde to vře?

Error: No articles to display

Facebook

Lady můžete najít rovněž na oblíbeném Facebooku. Neváhejte a zařaďte se mezi ty, kterým už se naše stránky líbí: