Časopis pro ženy Lady.cz vydává W.D.A. Czech, s.r.o.
vydává W.D.A. Czech, s.r.o.
  • Najdete nás i na

Vratné obaly trhům v Brně svědčily, tvrdí politici i průzkum

Na loňských adventních trzích v Brně se osvědčily zálohované vratné hrníčky a kelímky, uvedla mluvčí městské části Brno-střed Denisa Kapitančiková.

Vratné obaly trhům v Brně svědčily, tvrdí politici i průzkum (c) ShutterStock

Dříve se používaly jednorázové kelímky. Podle radnice vratné obaly přispěly k udržení čistoty jak na náměstí Svobody, tak na Moravském náměstí i Zelném trhu. Kapitančiková dodala, že kladné ohlasy potvrdily i výsledky průzkumu Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Kromě toho se na trzích podařilo získat 160.000 korun na zaplacení školních obědů pro děti ze sociálně slabých rodin.

Brněnské Vánoce s tradičními trhy se konaly loni od 27. listopadu do 23. prosince. Denně trhy navštíví v průměru 20.000 lidí. V minulosti používaly stánky na všech třech náměstích plastové kelímky na jedno použití, proto bylo také hodně odpadu. Letos pořadatelé zavedli vratné hrníčky za 70 korun a kelímky za 40 korun, do nichž šlo nápoje kupovat opakovaně.

Pracovníci Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity se dotazovali 650 respondentů na názor na vratné obaly. Z dotazníku vyplývá, že se jej zúčastnily všechny věkové kategorie, nejvíce bylo lidí ve věku 20 až 30 let. Nejčastěji byli z Brna, ale odpovídali i návštěvníci z Vyškova, Blanska, Hodonína a ze Slovenska, Nizozemska nebo Švýcarska. "Z informací získaných v anketě vyplývá, že 86 procent dotazovaných bylo spokojeno se systémem vratných hrníčků. Na otázku, zda by měly být vratné obaly využívané i na dalších akcích pořádaných městem v budoucnu, odpovědělo kladně 81 procent respondentů," uvedla Kapitančiková.

Kromě toho se na trzích podařilo získat 160.000 korun na školní obědy ze sociálně slabých rodin z městské části Brno-střed. "Z toho 60.000 bylo za pronájem jednoho určeného stánku. Dalších 50.000 se vybralo díky prezentaci společnosti E.ON a dalších 50.000 se podařilo získat dalšími komerčními prezentacemi," uvedl radní pro kulturu, sport a turismus v městské části Petr Kalousek (ŽTB). "Pozitivním aspektem bylo i bezplatné poskytnutí prodejních stánků pro neziskové organizace, kterých se na Zelném trhu vystřídalo 26. Kromě možnosti prezentovat na veřejnosti svou činnost mohly organizace prodejem svých produktů získat peníze na další fungování," doplnila místostarostka Jasna Flamiková (SZ).

Lady.cz (ČTK)

 

Ohodnotit
(0 )
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte a pokud nemáte heslo prosím zaregistrujte se"

Internetový magazin pro moderní ženy s tématy z oblasti krásy, zdraví, rodiny, vztahů, nakupování a mnoho dalšího.

Užitečné informace, rady a návody pro všechny, které chtějí být v obraze.

Facebook

Lady můžete najít rovněž na oblíbeném Facebooku. Neváhejte a zařaďte se mezi ty, kterým už se naše stránky líbí:

Internetový magazin pro moderní ženy s tématy z oblasti krásy, zdraví, rodiny, vztahů, nakupování a mnoho dalšího.

Užitečné informace, rady a návody pro všechny, které chtějí být v obraze.


Facebook

Lady můžete najít rovněž na oblíbeném Facebooku. Neváhejte a zařaďte se mezi ty, kterým už se naše stránky líbí: