Časopis pro ženy Lady.cz vydává W.D.A. Czech, s.r.o.
vydává W.D.A. Czech, s.r.o.
  • Najdete nás i na

Durian. Exotické ovoce, které dodá elán a vitalitu

O durianu se říká, že je král ovoce, ale kdo ho poprvé ochutná, tak si možná poklepe na čelo. Jeho chuť je prostě nepopsatelná a to v kladném i záporném smyslu.

Ať tak či tak, je to velmi výživné ovoce, které nám dodá životní elán a vitalitu.

Durian je až 50 metrů vysoký strom, který roste v Asii a jednou až dvakrát ročně plodí ovoce, jehož chuť je těžko popsatelná. Pro někoho je to největší delikatesa jaká může být, proto jiného něco tak odporného, co ještě nikdy nejedl. Durian buď můžete milovat nebo nenávidět.

Durian pochází z Malajsie, odtud také vznikl jeho název – duri znamená trn. Dnes se duriany nejvíce pěstují v Thajsku, kde je také největší durianová plantáž na světě. Má až dvakrát více kalorií než banán, což z něj činí kaloricky velmi vydatné ovoce. Ve sto gramech dužniny se nachází přes 600 kJ. Obsahuje až 25 % cukrů, nachází se zde vitamin C, A, B6, riboflavin a niacin. Durian obsahuje dále železo nezbytné pro naši krvetvorbu a správné fungování svalů, vápník jako výživu pro kosti a zuby a hořčík, bez kterého bychom byli unaveni a naše srdce by neprospívalo. Niacin správně reguluje krevní cukr, udržuje zdravou pokožku, příznivě ovlivňuje zažívací a nervový systém a ulevuje při podráždění, depresích a nespavosti. Riboflavin patří do skupiny vitaminů B, mírní bolesti hlavy a migrény, doporučuje se při nervových a jaterních onemocněních. Množství vitaminu C významně posiluje náš imunitní systém.

Durian vypadá jeho zelenohnědá zploštělá koule posetá trny, může připomínat například míč na rugby. Váží až několik kilogramů, což z něj právem činí jeden z největších plodů na zemi. Pod jeho tlustou slupkou se ukrývá krémová dužnina a v ní jsou větší semena. Durian se otvírá tak, že na jeho slupce najdeme slabší místo, kam zapíchneme nůž, otevřeme ho a dostaneme z něj dužninu, kterou jíme.

Cena durianu je poměrně vysoká, proto pokud se rozhodneme za něj utratit peníze, měli bychom být při nákupu opatrní a pečlivě vybírat. Jeho barva by měla být světle hnědá, při poklepání by se měl ozvat dutý zvuk. Vždy durianem zatřeste, abyste zjistili, že se uvolnila semena, a že je tím pádem zralý. Zralý durian musí také vydávat své typické aroma, pokud není vůbec cítit, znamená to, že není zralý. Sehnat durian v obchodech dnes u nás již není probém.

Jeho konzumace se nedoporučuje těhotným ženám a lidem s vysokým krevním tlakem, neměl by se také kombinovat s alkoholem.

Ohodnotit
(0 )
Pro vložení komentáře se prosím přihlašte a pokud nemáte heslo prosím zaregistrujte se"

Internetový magazin pro moderní ženy s tématy z oblasti krásy, zdraví, rodiny, vztahů, nakupování a mnoho dalšího.

Užitečné informace, rady a návody pro všechny, které chtějí být v obraze.

Facebook

Lady můžete najít rovněž na oblíbeném Facebooku. Neváhejte a zařaďte se mezi ty, kterým už se naše stránky líbí:

Internetový magazin pro moderní ženy s tématy z oblasti krásy, zdraví, rodiny, vztahů, nakupování a mnoho dalšího.

Užitečné informace, rady a návody pro všechny, které chtějí být v obraze.


Facebook

Lady můžete najít rovněž na oblíbeném Facebooku. Neváhejte a zařaďte se mezi ty, kterým už se naše stránky líbí: